نتایج یک تحقیق نشان داد

ارتباط تغذیه در زنان ورزشکار با میزان شکستگی‌های استخوان

خبرگزاری ايسنا , 7 اسفند 1392 ساعت 19:33

محققان دانشگاه سنت یوینر با بررسی تعدادی از زنان ورزشکار دریافتند که اختلالات در تغذیه و مصرف کالری کم باعث ایجاد یا درد و شکستگی استخوان در این افراد می‌شود.


طبق تحقیقات جدیدی که در دانشگاه سنت لوینیر انجام شده است، زنان ورزشکاری که رژیم‌های کم کالری می‌گیرند ممکن است در معرض خطر شکستگی استخوان قرار بگیرند.

محققان فاکتورهای پرخطر برای پادرد و شکستگی در ورزش را در ۴ گروه از زنان ورزشکار بررسی کردند. این چهار گروه ورزشهای دو، هاکی، فوتبال و والیبال را انجام می‌دادند.

مارک رنکینگ مدیر این تحقیقات می‌گوید: زنانی که دچار اختلالات تغذیه هستند، کمتر کالری دریافت می‌کنند و بیشتر در معرض شکستگی استخوان قرار دارند. زیرا تولید استروژن در آنها محدود است هنگامی که افراد کمتر از میزان مصرفشان کالری دریافت کنند، بدن‌ آنها هرمون کمتری ترشح می‌کند که باعث می‌شود سیکل عادت ماهانه آنها کندتر شود. این اتفاق باعث کاهش میزان استروژن در بدن شده و از رشد استخوان‌ها جلوگیری می‌کند.

پا درد یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که ورزشکاران با آن رو به رو می‌شوند. پا در باعث می‌شود ورزشکاران از تمرین و سابقه باز بمانند. در مطالعات اشخاصی که تمرین یکسال داشتند اما هر دو پا درد نداشتند با هم مقایسه شدند تا دلیل پا درد مشخص شود. این مشکل ساده نیست و مربوط به استفاده از کفش‌ نیست. فاکتورهای موثر در این مشکل عبارتند از شرایط بدنی، اختلالات تغذیه و الگوی نادرست خم کردن پا.

رنگینگ می‌گوید: پادرد ناشی از ورزش مشکلی شایع در میان ورزشکاران است، نتایج این تحقیقات نشان داده است که این مشکل بیشتر در زنان ورزشکار وجود دارد.

پادرد معمولا در ناحیه زیر زانو و بالای مچ احساس می‌شود. معمولا تصور می‌شود که پا درد بر اثر عوامل خارجی همچون حجم تمرینات، کفس یا سطحی که ورزشکار بر آن ورزش می‌کنند ایجاد می‌شود. با این وجود فاکتورهای رونی مانند چگونگی چرخش پا، عادت ماهانه، تراکم استخوان، شاخص وزن بدن و غیره نیز می‌توانند بر این مشکل تاثیر بگذارند.

حدود سه چهارم ورزشکاران زن سابقه پا درد دارند و در میان دوندگان درصد این مشکل بسیار زیاد (۹۴.۴ درصد) است، فوتبالیست‌ها حدود ۵۵.۲ درصد این مشکل را احساس کره‌اند.

محققان ۷۶ ورزشکار را مورد بررسی قرار دادند که ۲۶.۳ درصد آنها پادرد را در حین فصل تجربه کردند.

ورزشکارانی که دچار شکستگی شده بودند امتیاز پایینی در پرسش نامه‌های مربوط به تغذیه گرفتند و تراکم استخوان پایین داشتند.

نوع ورزش انجام شده به اختلالات تغذیه ارتباطی نداشت.

به طور کل این تحقیقات نشان داد که محدود کردن بیش از حد کالری دریافتی به شکستگی و پادرد در زنان ورزشکار می‌انجامد.


کد مطلب: 23

آدرس مطلب: http://drdadian.com/vdca1.nu449nekk5.html

دکتر داديان
  http://drdadian.com